Chatařská a chalupářská sezóna pomalu končí

18. října 2021, 15:00 Novinky
Tato aktualita je již více než tři roky stará, nemusí obsahovat aktuální informace. » Otevřít nejnovější aktuality

MĚLNICKO – Zabezpečte se! 

Pokračující podzimní počasí za krátký čas přiměje téměř všechny chataře a chalupáře, aby své objekty připravili na zimu. Většina chatových oblastí zanedlouho osiří úplně. Na tuto dobu čekají lidé, kteří se nerozpakují do chaty vloupat nebo v ní nějaký čas přebývat. Berou to jako vítanou příležitost, jak se na úkor jiného obohatit. V tom lepším případě si z chaty nebo chalupy odnesou nějaké cennosti, které obratem ruky prodají. Stávají se případy, že se v chatě zabydlí a tuto v plné míře po nějakou dobu využívají. Když pak dojdou zásoby, vloupají se do dalších chat v okolí. Každé takovéto násilné vniknutí do obydlí negativně působí na psychiku majitelů, protože jim byl narušen pocit soukromí, a s tímto pocitem se mnohdy vyrovnávají hůře než s ukradenou věcí nebo poničeným vnitřním vybavením.

Před zazimováním a opuštěním chaty nebo chalupy je vhodné odvést do bezpečí vše cenné, co můžete uložit doma nebo na jiném bezpečném místě. Je vhodné uložit vše, co by mohl pachatel využít k vloupání do chaty, např. žebříky, krumpáče, sekery, železné tyče apod. Všechny takto zapomenuté nebo nedostatečně uložené věci může pachatel k vloupání použít. V každém případě je však nutné vše řádně zajistit a zabezpečit a udělat maximum pro to, aby bylo případné vloupání do chaty či chalupy pachateli co nejvíce ztíženo. Kromě klasických zámků a petlic dnes existuje i celá řada elektronických zabezpečení objektu.

Policisté Územního odboru Mělník k ochraně majetku chatařů každoročně v zimním období pravidelně provádějí kontroly chat a v průběhu zimních měsíců i několik preventivně pátracích akcí a kontrol chatových oblastí za využití vrtulníku s termovizí, psovodů se služebními psy a většího počtu nasazených policistů.

Policie ČR proto připomíná chatařům a chalupářům několik známých rad k zabezpečení objektu na zimu:

  • odvést z chaty všechny cenné věci a zejména věci, ke kterým máte nějaký citový vztah, pokud odvést nejdou, učinit vše, aby nemohly být odcizeny
  •  vypnout elektřinu, zavřít hlavní uzávěr vody
  • odvést si hotové potraviny a neumožnit tak případnému pachateli, aby se na místě zdržoval déle
  • uzavřít okna a okenice, uzamknout kůlny, sklepy apod.
  • pořídit si soupis věcí, které zůstanou na chatě či chalupě včetně výrobních čísel, případně si pořídit fotografie těchto věcí
  • před odjezdem se ubezpečte, že máte uklizeno a uzamčeno všechno nářadí (krumpáče, motyky, žebříky, různá páčidla apod.), to vše může pachatel použít k vloupání
  • máte-li instalováno elektronické či jiné zabezpečení, toto při opuštění chaty nebo chalupy nezapomeňte aktivovat
  • pro vlastní klid je dobré provádět si sám kontrolu chaty nebo se dohodnout se sousedy kdy a kdo chaty zkontroluje
  • pokud již došlo k vloupání do chaty nebo chalupy, před příjezdem policie do ní nevstupujte a nepořádek neuklízejte, aby nedošlo ke zničení nebo znehodnocení stop, které na místě zanechal pachatel, neboť zajištěné stopy jsou mnohdy jediným důkazem, že konkrétní pachatel ve vyloupené chatě byl

Na vykrádání obydlí se zaměřuje celorepublikový preventivní projekt s názvem „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“, který představuje souhrn opatření při ochraně domů, bytů a rekreačních objektů. Jeho cílem je informovat veřejnost o všech možnostech a způsobech zabezpečení prostřednictvím mechanických zábranných a zámkových systémů v kombinaci i s elektronickou ochranou. Nabízí návod, jak správně postupovat a čeho se vyvarovat při výběru zabezpečovacích komponent, zdůrazňuje důležitost certifikace výrobků a služeb.

Certifikované produkty významným způsobem snižují riziko jejich překonání a odrazují nenechavce od vniknutí do obydlí. Hlavním nástrojem projektu je mobilní aplikace „Zabezpečte se“ se základními informacemi a návody na zabezpečení majetku, k dispozici je na Google Play nebo v App Store. 

Projektem chceme probudit u majitelů domů a bytů zodpovědnost k vlastnímu majetku a zájem o jeho zabezpečování, ale i zvýšit zájem o dění v bezprostředním okolí. Nedílnou součástí projektu je vzdělávání policistů specializujících se na majetkovou trestnou činnost v nejnovějších technologiích zabezpečení majetku a v mechanických a elektronických zámkových systémech. Pocit bezpečí je v podstatě to základní, co k životu potřebujeme.

Podle statistik nejčastěji pachatelé dovnitř objektů vynikají okny a poté hlavními dveřmi. Lze je ale zabezpečit pomocí mechanických zábranných prostředků, např. bezpečností uzamykací systémy (odolné proti vrtání, násilnému vylomení cylindrické vložky), bezpečnostní kování, bezpečnostní dveře a zárubně (zabrání vyražení dveří), přídavné závory na dveře, okenice či mříže, bezpečnostní fólie (zamezí prohození předmětů, zpomalují dokonce i šíření požáru), bezpečnostní skla. Jde vlastně o prostředky, které ztěžují vniknutí do obydlí. Dále je možné použít technickou ochranu, reprezentují ji elektronická zařízení, kamerové monitorovací systémy, lokální signalizace akustická či optická, detektory pohybu, systémy s dálkovou signalizací neboli telefonní hlásiče.

Máme několik typů zlodějů, Jedni si vybírají příhodné okolnosti jako je neuzamčený či nedostatečně zabezpečený dům. Zkušenější zloději si již objekt tipují důkladněji. Obhlížejí terén, počty nájemníků, rozdílnost zabezpečení. U organizovaných skupin, mnohdy na objednávku, je jejich důkladná příprava naprostou samozřejmostí. Vytipují nejen obydlí, ale i jeho vybavenost a cennosti v něm.