Evropský týden mobility

2. října, 14:08 Novinky

MĚLNICKO - Mělnická policie se zapojila v Kralupech nad Vltavou do akcí spojené s celoevropskou osvětovou kampaní Evropský týden mobility. 


Ve dnech 16. – 19. září 2024 v čase od 13 do 17 hodin proběhly Dny otevřených dveří na místním dopravním hřišti. Děti na kolách, koloběžkách či odrážedlech si se svými rodiči mohly na hřišti procvičit pravidla silničního provozu, naučit se správně přecházet přes přechod pro chodce či si zkusit napsat test, kterým děti ze čtvrtých tříd základních škol zakončují výuku dopravní výchovy, a to vše pod dohledem těch nejerudovanějších, preventistů Policie ČR, městské policie a města Kralupy nad Vltavou.

V pátek 20. září 2024 probíhalo souběžně před Kulturním domem Vltava několik akcí, Nechte auta doma! , Snídaně na ulici, Vidíme se?. Již v 5:30 hodin byl připravený tým s postaveným stánkem na stezce pro chodce a cyklisty, která prochází městem, poblíž zastávky MHD "Kulturní dům". Každý, kdo nechal auto doma, zastavil se u stánku a měl na sobě reflexní prvek, dostal snídani zdarma. Preventisté chtěli všem připomenout v nastávajícím podzimním období důležitost reflexních prvků za snížené viditelnosti. Ten, kdo reflexní prvek neměl, ten ho dostal.


Zvýšení viditelnosti:

Viditelnost lze zvýšit vhodnou barvou oblečení a doplňky z fluoresenčních a reflexních materiálů, které zvyšují světelný kontrast vůči pozadí a prodlužují tak vzdálenost, na jakou může řidič chodce nebo cyklistu zaznamenat.

Fluorescenční materiály zvyšují viditelnost za denního světla a za soumraku, ve tmě však svou funkci ztrácejí. Nejčastěji používanými barvami jsou jasně žlutá, zelená a oranžová.

Reflexní materiály odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji, a to až na vzdálenost kolem 200 metrů. Výrazně zvyšují viditelnost za tmy a za snížené viditelnosti.

Výstřižek.jpg


 

Reflexní materiál je v noci vidět na 3x větší vzdálenost než bílé oblečení a více než 10x větší vzdálenost než oblečení modré. Při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič nejméně 31 metrů (1,5 sekundy) na to, aby si uvědomil nebezpečí a odpovídajícím způsobem zareagoval. Pouze s reflexními materiály mu chodci a cyklisté dají dostatek času!


Předměty z reflexních materiálů je nejlepší umístit na pohyblivých částech těla, ideálně nad zápěstím a nad kotníkem. Na pohybující se světélkující body reagují řidiči zhruba 3x dříve než na reflexní plošky staticky umístěné na trupu. Proto jsou i reflexní přívěsky považovány za významný preventivní prvek snižující pravděpodobnost zachycení chodce automobilem až o 85 %. Důležité je, máme-li třeba jen jeden reflexní pásek, mít ho na straně směrem do vozovky a nemít ho někde pod oblečením, ale viditelný ze všech stran. 


por. Mgr. Markéta Robková

Přílohy:

ViewImage.jfif [247,07 kB]
ViewImage (7).jfif [201,29 kB]
ViewImage (6).jfif [129,69 kB]
ViewImage (5).jfif [244,66 kB]
ViewImage (4).jfif [310,21 kB]
ViewImage (3).jfif [327,80 kB]
ViewImage (2).jfif [213,29 kB]
ViewImage (1).jfif [358,16 kB]