Senioři v bezpečí
KRAJ - Nový projekt středočeské policie zaměřený na bezpečí seniorů v kyberprostoru.
Projekt upozorňuje na možná rizika, která na seniory v internetovém prostředí čekají. V rámci tohoto projektu byly během prosince realizovány preventivní besedy se seniory v jejich známém prostředí, klubech seniorů, kavárničkách a dalších prostorech, kde se běžně setkávají.
Jak být v kyberprostoru v co největším bezpečí? Jaké jsou nejčastější podvody v kyberprostoru? Čeho se vyvarovat, abychom nenaletěli podvodníkům? Jaké jsou legendy podvodníků, pod kterými lákají z lidí peníze? Na tyto a další otázky odpověděli přednášející svým posluchačům.
Připravená prezentace navíc vypráví několik faktických příběhů, které byly vyšetřovány na daném území, a právě na nich policejní preventistky seniorům vysvětlují, jak správně v dané situaci reagovat a nestát se obětí trestného činu. Součástí projektu jsou i bannery s nejčastějšími nástrahami v kyberprostoru, phishingovými útoky, které přichází na email či prostřednictvím zpráv na mobilní telefon a podvody na sociálních sítích. Dále také s legendou amerického vojáka nebo legendou bankéře a policisty.
Při besedách se policistky zaměřily zejména na nejnovější trendy páchání trestné činnosti v regionu, jako jsou například podvodné SMS zprávy , které se tváří jako oficiální výzvy k zaplacení pokuty za dopravní přestupek. Tyto zprávy jsou koncipovány tak, aby příjemce přiměly k prokliku na falešnou webovou stránku, kde podvodníci následně požadují zadání osobních údajů, včetně přihlašovacích údajů k bankovnímu účtu. Několikrát během besed zaznělo, že žádná organizace státní správy po nikom nevyžaduje placení pokut formou SMS zpráv.
V praktické části si senioři provedli kybertest a s přednášejícím vyhodnotili jeho provedení.
Cílem tohoto projektu bylo oslovit seniory v klubech seniorů pilotně ve čtyřech městech Středočeského kraje, Kralupech nad Vltavou, Neratovicích, Kutné Hoře a Čáslavi a formou několika interaktivních intenzivních vzdělávacích bloků je seznámit s možnými úskalími. Cílem je předat jim zkušenosti s tímto druhem trestné činnosti, proškolit je ze základních zásad bezpečného chování v on-line prostředí.
Senioři jsou nezranitelnější skupinou obyvatel, velmi často se stávají obětí různých podvodů. I tato část populace čím dál častěji využívá moderní technologie, počítače, telefony, internet apod. Přesun do on-line prostředí se zvýšil i kvůli covidovým opatřením. Senioři zde hledali přátele, zábavu, ale také nákupy přes e-shopy. Mnohem častěji nyní mohou být ohroženi kybernetickými útoky. Jejich počet značně narůstá. Podvodníci neustále vymýšlejí, jak ostatní okrást, jsou o krok napřed. V případě nepozornosti a špatných rozhodnutí nás to může stát úspory.
Cílem podvodníků jsou všichni, tedy i senioři. Organizátoři akcí uvítali přítomnost i širší veřejnosti, které se problematika kyberpodvodů rovněž týká.
Projekt mohl vzniknout díky finančnímu přispění na zhotovení bannerů z rezortního Programu MV v oblasti prevence kriminality na rok 2024.
por. Mgr. Markéta Robková
Nejnovější aktuality:
- Opakovaně narušovala veřejný pořádek [17. března, 08:02]
- Preventivní kontroly chat [10. března, 14:09]
- Městská policie nabízí kurz sebeobrany pro ženy [10. března, 11:00]
- Řídil pod vlivem alkoholu i drog [6. března, 10:45]
- Za výrobu a distribuci pervitinu padla obvinění [3. března, 14:16]
- Policisté objasnili případ krádeže [3. března, 14:15]
- Speed Marathon 2025 [24. února, 12:39]
- Policisté při pronásledování vozidla použili PIT manévr [24. února, 10:36]
- Policejní preventistky mezi žáky a studenty [24. února, 10:35]
- Den bezpečného internetu [12. února, 08:09]
- V kyberprostoru buďte obezřetní [12. února, 08:07]
- Bezpečnostní pásy: malý krok pro velkou bezpečnost. [6. února, 13:36]
- Policisté objasnili několik krádeží [5. února, 13:21]
- Suchej únor [5. února, 13:19]
- Na motocyklu policistům neujel [5. února, 13:17]