Prodávala dětský koberec, nakonec sama přišla o peníze
MĚLNÍK - Policisté řeší případ internetového podvodu a zjišťuje, která konkrétní osoba ho spáchala.
Prostřednictvím Pol Pointu - asistované digitální služby, oznámila mladá žena podvodné jednání, v důsledku kterého přišla o bezmála šedesát tisíc korun.
Jednalo se o naprosto běžnou záležitost, kdy žena prostřednictvím internetového portálu prodávala za tisíc korun dětský koberec. Ještě týž den přišla na její Whatsapp odpověď od neznámé ženy, že má o tento koberec zájem. Nicméně místo, aby za koberec získala požadovaných tisíc korun, sama přišla o několikanásobně vyšší částku. Z jejího účtu, díky předem promyšlenému jednání a splnění instrukcí "kupující" osoby, jí zmizelo bezmála šedesát tisíc korun.
Poté, co neznámá žena (alespoň se pod ženským jménem při whatsappové komunikaci vydávala) projevila o dětský koberec zájem, sama začala instruovat autorku inzerátu ke krokům, které má udělat. Obdržela odkaz na údajného dopravce z DPD s tím, že musí vyplnit veškeré údaje ke své osobě, účtu, ale i platební kartě. Tedy číslo karty, její platnost, číselný kód ze zadní strany karty. Pak už jen obdržela ověřovací PIN, který zadala. Současně jí přes whatsappovou komunikaci bylo doporučeno, aby v žádném případě stránky neopouštěla. Takto byla požádána o připojení a stejný postup ještě jednou.
Žena tak po splnění všech pokynů čekala, kdy jí bude účet vložena tisícikoruna za prodaný dětský koberec. Místo toho jí ale neznámý podvodník "odčerpal" z účtu přes třicet tisíc korun a na bankovním účtu jí zbylo pouhých 22 korun. Bohužel stejným způsobem jí podvodník připravil o peníze z kreditní karty, celkově tak žena přišla o bezmála šedesát tisíc korun.
Žena pochopila, že se jednalo o podvod a okamžitě kontaktovala bankovní ústav, u kterého má své účty. Tam jí jenom potvrdili, že díky sděleným údajům se mohl neznámý hacker pohybovat v prostředí jejích účtů a o peníze tak přišla.
Případ, který žena oznámila z domova, s videokonferenčním připojením, kdy žena nemusela nic podepisovat, neboť o jejím podání vysvětlení byla pořízena videonahrávka, budou řešit policisté z Kralup nad Vltavou. Ti již v dané věci zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin podvodu podle § 209, odst. 1 a pro podezření z neoprávněného opatření, padělání a pozměňování platebního prostředku.
INTERNETOVÁ KRIMINALITA NA VZESTUPU
Toto je jeden z typických případů internetové kriminality (tzv. IT), kterými se v posledních měsících zabývají policisté nejen ve středních Čechách, ale i v celé České republice. IT kriminalita je v současné době na vzestupu /viz tabulka a graf/. V době "covidu", tedy v roce 2020, řešila středočeská policie 1 903 případů v internetovém prostředí, následující rok - 2021 - stoupl počet těchto případů na 2 566 za celý rok (tedy o 663 případů více). Za letošní právě uplynulé čtyři měsíce letošního roku je počet oznámených případů 1 064 (průměrně tak měsíčně řeší policisté přes 260 případů, tedy denně přibývá cca 9 oznámených případů).
NEJČASTĚJŠÍ PŘÍPADY V IT PROSTŘEDÍ
Policisté se nejčastěji zabývají ve virtuálním prostředí různým druhům podvodného jednání. Podvedení jsou většinou lidé, kteří prostřednictvím inzerátu na portálech k tomu určeným nabízeli k prodeji různé věci (pračky, ledničky, věci po dětech, boty, lyže, mobilní telefony). Za ně většinou požadovali malé částky, nicméně většinou sami přišli o téměř veškeré peníze na účtu, tedy někdy až statisícové částky.
Celkově pak kriminalisté evidují - od ledna do dubna letošního roku - v souvislosti s veškerou kybernetickou kriminalitou škodu přesahující 176 miliónů korun (v této částce jsou zahrnuty jak skutky kvalifikované jako trestné činy, tak i přestupkové jednání).
JAK SE BRÁNIT INTERNETOVÝM PODVODNÍKŮM
- V žádném případě nesdělujte k Vaší osobě žádné citlivé údaje ani bezpečností údaje z vaší platební karty, nebo přístupové údaje k online bankovnictví;
- Nikdy nikomu nesdělujte, a ani nepřeposílejte, bezpečnostní autorizační kód, který Vám přišel formou SMS zprávy;
- Myslete na to, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu;
- Nikdy nikomu podezřelému neumožňujte vzdálený přístup do Vašeho počítače;
- Sledujte a pečlivě čtěte informace od Vaší banky v internetovém bankovnictví;
- Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje;
- Aktualizovat software, antivirový program, firewall;
- Během, nebo po takovémto podezřelém hovoru, si zaznamenejte údaje, které Vám útočník sdělil (jména, e-mailové adresy, čísla účtů, odkazy na webové stránky, apod.)
mjr. Mgr. Vlasta Suchánková
oddělení tisku a prevence
KŘP Středočeského kraje
Nejnovější aktuality:
- Buď v bezpečí [18. října, 14:33]
- Věnujte se řízení! [18. října, 13:58]
- Na agresivního muže vyjížděli strážníci několikrát [15. října, 16:20]
- Strážníci našli dvě hledané osoby během jednoho dne [15. října, 16:11]
- Upadla ve svém bytě, pomoc přišla po několika dnech [15. října, 16:05]
- Chovali se agresivně, skončili v poutech [15. října, 16:00]
- Mezinárodní den seniorů [7. října, 14:52]
- Evropský týden mobility [2. října, 14:08]
- Konec letních prázdnin [5. září, 11:22]
- Zebra se za tebe nerozhlédne [5. září, 11:20]
- Bezpečný návrat z dovolené a prázdnin [30. srpna, 18:40]
- Prázdniny končí, škola začíná [30. srpna, 18:39]
- Ruce na volant [30. srpna, 18:37]
- Bezpečně u vody [21. srpna, 14:33]
- Zaměřeno na rychlost [21. srpna, 14:31]